logo-right
logo-middle
logo-left

طرح فرهنگ رفتاری خانوار

اهمیت شناخت و سنجش فرهنگ عمومى در شكوفایی و توسعه جامعه ایجاب می نماید تا نظام آماری منسجم و پویایی در این بخش استقرار یافته، تولید و انتشار آمار و اطلاعات مورد نیاز برنامه ریزان در دستور كار قرار گیرد. لذا به منظور ترسیم تصویرى جامع از وضعیت فرهنگى كشور، “طرح آمارگیرى از فعالیتهاى فرهنگى خانوار” براى اولین بار در سال ۱۳۹۳ اجرا شد. پس از آن در سال ۱۳۹۴ این طرح، با افزودن برخی بخش‌ها و سؤالات با عنوان جدید “طرح آمارگیرى از فعالیت‌ها و رفتارهای فرهنگى خانوار” فقط در نقاط شهری مجدد به اجرا در آمد. طرح مذکور با اعمال تغییراتی خصوصاً در جامعه آماری (اضافه شدن مناطق روستایی در سال ۱۳۹۶)، با عنوان طرح آمارگیرى از فرهنگ رفتاری خانوار” در سال ۱۳۹۶به مرحله اجرا درآمد. جامعه هدف این طرح، شامل افراد ١٥ ساله و بیشتر عضو خانوارهای معمولی ساکن در مناطق شهری و روستایی کشور در سال ۱۳۹۶ است. لازم به ذکر است خانوارهای معمولی غیر ساكن، گروهی و مؤسسه‌ای در این طرح پوشش داده نمی شوند.

پرسشنامه “طرح آمارگیرى از فرهنگ رفتاری خانوار-۱۳۹۶” شامل ١٤ بخش مختلف است که در آن به مقولاتی مثل: مطالعه کتب غیر درسی، مطالعه روزنامه، عضویت در شبکه­ های اجتماعی، وضعیت رفتن به سینما، تئاتر و کنسرت، انجام ورزش، گوش دادن و تماشای رادیو و تلویزیون و شیوه انتخاب و اولویت ­ها در خصوص پوشاک و مواد خوراکی پرسش و مورد سنجش قرار گرفته است.

زمان آماری اقلام مورد سنجش بر حسب مورد و موضوع متفاوت می­باشد که با توجه به سئوال مورد پرسش از، روز آمارگیرى، هفته، ماه یا ٣٦٥ روز گذشته از زمان آمارگیرى تشکیل می ­شود.

جداول زیر در سطح استانها اپتیمم می باشند.

خانوار

منظور از خانوار در این طرح، خانوار معمولی ساكن و خانوار گروهی است. خانوار معمولی ساكن، از چند نفر تشكیل می‌شود كه با هم در یك اقامتگاه ثابت زندگی می‌كنند و با یكدیگر هم‌خرج هستند و معمولاً با هم غذا می‌خورند. خانوار گروهی خانواری است كه تمام اعضا یا اغلب آنان به دلیل دارا بودن شرایط خاص (به طور عمده داشتن ویژگی مشترك) اقامتگاه مشتركی را برای سكونت خود انتخاب كرده‌اند و به طور مشترك، امور زندگی در آن اقامتگاه را اداره می‌كنند.این خانوار بیش از یك نفر است.

کتاب

مجموعه چاپی و خطی از موضوعات مختلف که با عنوان مشخص، جلد شده و دارای شابک می‌باشد.

موضوع کتاب

آنچه یک کتاب درباره آن بحث می­کند یا جلوه­ گر آن است.

روزنامه

نشریه‌ای که همه‌روزه (مگر در شرایط استثنایی و تعطیلات رسمی) منتشر می‌شود و اخبار و اطلاعات عمومی را در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و … منتشر می‌کند.

موسیقی

هنر سازمان‌دهی اصوات در زمان بر مبنای قیود زیباشناختی حاکم بر هر فرهنگ موسیقیایی است.

 موسیقی کلاسیک

نوعی موسیقی با مخاطب خاص که اصول و قواعد آن صریح و مدون شده است و از گستردگی و پیچیدگی قابل توجهی نسبت به موسیقی ‌های مردمی و مردم‌پسند برخوردار است.

موسیقی سنتی

رجوع شود به: موسیقی کلاسیک.

موسیقی پاپ

نوعی موسیقی سبك و عمدتاً آوازی یا برای حركات موزون و نمایش‌های موسیقیایی كه با اتكا به اقتصاد بازار و ذوق عامه ساخته می‌شود.

موسیقی محلی

نوعی موسیقی مردمی که مخصوص منطقه‌ی جغرافیایی خاص می‌باشد.

سینما

مکانی دارای مجوز با حداقل ۱۰۰ صندلی، داشتن امکانات نمایش فیلم ۳۸و ۷۰ میلی‌متری، ویدیویی و یا دیجیتالی، برخوردار از ابعاد مناسب و ویژگی‌های ساختمانی، استانداردهای فنی و ایمنی، متشکل از یک یا چند سالن نمایش فیلم، سالن انتظار، نمازخانه، قسمت اداری، گیشه فروش بلیت، اتاق آپارات، سرویس‌های بهداشتی و بوفه است.

فیلم

مجموعه تصاویر پیاپی ثبت شده بر روی نواری از جنس سلولوئید، مغناطیسی، دیسک‌های نوری و یا سایر فناوری‌ها که هنگام پخش، حرکت را القا می‌کند.

فیلم ایرانی

فیلمی که به‌وسیله تهیه کننده و سرمایه‌گذار ایرانی تهیه و تولید شده است.

فیلم خارجی

فیلمی که به‌وسیله تهیه کننده و سرمایه‌گذار خارجی تهیه و تولید شده است.

فیلم سینمایی

فیلم داستانی بلند و حدود ۹۰ دقیقه که می‌تواند بی‌صدا هم باشد.

تئاتر صحنه‌ای

تئاتر صحنه‌ای فرمی از برنامه است که از تئاتر اجرا شده بر صحنه، ضبط و برای پخش در تلویزیون آماده می‌شود

کنسرت  

كنسرت، برنامه از پیش تنظیم شده موسیقی است كه به صورت زنده برای جمعی از مخاطبان اجرا می‌شود

ورزش

فعالیت بدنی قاعده‌مند به منظور حفظ و ارتقای قوای جسمی و ذهنی است.

سالن ورزشی

مکان ورزشی سرپوشیده‌ای که برای انجام فعالیت‌های یک یا چند رشته ورزشی غیر آبی تجهیز یا  احداث شده است.

برنامه رادیویی یا تلویزیونی

بسته نرم افزاری رسانه‌ای است که با استفاده از قالب‌های رادیویی/ تلویزیونی، پیام یا مجموعه‌ای از پیام‌ها را به منظور مشخص و با هدف تاثیرگذاری‌های خاص روی مخاطبان عرضه می‌نماید.