تاریخ : يکشنبه 10 تير 1397     |     کد : 51

اجرای طرح آمارگیری از گردشگران ملی

طرح آمارگیری از گردشگران ملی ، تابستان امسال به اجرا درخواهد آمد

طرح آمارگیری از گردشگران ملی با مراجعه به 4430 خانوار از ١٢ تير ماه تا ٧ مرداد همزمان با کل کشور در استان تهران  و ازطريق مصاحبه با خانوارهای نمونه اجرا می گردد.
این طرح پیش از این نیز در سال‌هاي ١٣٨٧، ١٣٩٠ تا ١٣٩٦ ( به جز سال ١٣٩٤) توسط مركز آمار ايران به اجرا درآمده و نتايج آن منتشر شده است.
اهمیت صنعت گردشگری در شکوفایی اقتصادی ایجاب می نماید تا با استقرار یک نظام آماری منسجم و پویا در این بخش ، تولید و انتشار آمار و اطلاعات مورد نیاز برنامه ریزان در دستور کار قرار گیرد.
در این طرح اطلاعات تفصیلی درباره فعالیت های گردشگری و ویژگی های اجتماعی اعضای خانوارهای معمولی ساکن کشور جمع آوری خواهد شد. اطلاعات این طرح که امسال برای فصل بهار گرد آوری می گردد شامل :
تعداد سفر، مقصد اصلي سفر، محل اقامت ، نوع وسيله مورد استفاده ،هزينه هاي سفر و همچنين ويژگيهاي اجتماعي اعضاي خانوار مانند سن،جنس، وضع سواد و وضع اشتغال  به منظور تهيه آمارهاي گردشگري وبرنامه ريزي براي توسعه صنعت گردشگري كشور مي باشد.
برخی از کاربران مهم نتایج این طرح عبارتند از : سازمان میراث فرهنگی - سازمان صنایع دستی و گردشگری  -  سازمان برنامه بودجه کشور - وزرات راه و ترابری - نیروی انتظامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی .
بر اساس آخرین نتایج این طرح، استان تهران در بهار 1396 بعد از استانهای گیلان، مازندران و خراسان رضوی با تعداد 7343405 سفر ، چهارمین مقصد اصلی سفرهای داخلی کشور بوده که 56% از این سفرها با اقامت شبانه و 44% بدون اقامت شبانه بوده اند.
همچنین بررسي تعداد بيست شهرستان مهم كشور به لحاظ تعداد سفر انجام شده در فصل بهار 1396 ، نشان ميدهد به ترتیب شهرستانهاي تهران،مشهد، رشت، شيراز، اصفهان و قم داراي بيشترين تعداد سفر بوده اند. توجه به اين نكته ضروريست كه الگوي گردشگري از لحاظ نوع سفر، در اين شهرستانها با هم متفاوت است. عمده سفرها در شهرستانهاي تهران، مشهد، شيراز و اصفهان از نوع سفرهاي با اقامت شبانه و عمده سفرها در شهرستانهاي رشت و قم از نوع سفرهاي بدون اقامت شبانه بوده است.
 


نوشته شده در   يکشنبه 10 تير 1397  ساعت  11:21   توسط   مدیر مدیریت آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران    تعداد بازدید  7
ویرایش شده در يکشنبه 10 تير 1397 ساعت 11:27 توسط مدیر مدیریت آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :