logo-right
logo-middle
logo-left

انتـقال خـون

بر اساس شواهد و قرائن موجود، سابقه اولین تزریق خون در کشور ما به سالهای ابتدایی دهه ۲۰ هجری شمسی بر میگردد. در واقع در این سالها با توجه به نوپا بودن طب انتقال خون و ناآشنا بودن اذهان عمومی با این مقوله، دریافت خون از داوطلبان برای تزریق به بیماران به سختی انجام می گرفت و راضی کردن افراد برای دادن خون عمدتا به ابتکار عمل پزشک بستگی داشت. بیمارستان های ارتش و مراکز جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران از اولین مراکزی بودند که به صورت سیستماتیک اقدام به جمع آوری خون از میان اعضا و داوطلبان خود نمودند.

به تدریج با شناخته شدن ارزش حیاتی تزریق خون در نجات بیماران، و افزایش تجویز خون در مراکز درمانی، جمع آوری خون داوطلبان جوابگوی نیاز بیماران نبود و تنها راه چاره پرداخت مبالغی در برابر دریافت خون بود، و از همینجا پای واسطه ها به ماجرا باز شد. بنگاه هایی که خون را در ازای پرداخت مبالغ اندکی از مردم می خریدند و به بهای گزاف به بیمارستانها و مراکز درمانی می فروختند.

با توجه به مشکلات و عوارض ناشی از تعدد متولیان امر انتقال خون، فعالیت سودجویانه بنگاه‌های خصوصی و به ویژه رقابت ناسالم این بنگاه‌ها، طرح اولیه تاسیس یک سازمان مستقل برای ساماندهی سیستم تامین خون و فراورده‌های خونی شکل گرفت و به تدریج پررنگ تر شد تا اینکه در نهایت به تاسیس سازمان ملی انتقال خون ایران در نهم مرداد ماه ۱۳۵۳ منتج شد.

اطلاعات آماری این بخش توسط “سازمان انتقال خون ایران” ارائه می گردد و شامل میزان فرآورده های خون تولید و توزیع شده در مراکز درمانی ، تعداد مراجعه کنندگان و … می باشد.

شماره جدول عنوان جدول بازه زمانی محدوده جغرافیایی
E0301 میزان فرآورده های خون تولید و توزیع شده به مراکز به تفکیک سه فراورده اصلی سالانه – فصلی استان
E0302 تعداد مراجعه کنندگان به سازمان انتقال خون به تفکیک جنس و وضعیت اهداء سالانه – فصلی استان

خونگیری:

فرایندی است که درطی آن افراد داوطلب و مراجعه کننده جهت اهدای خون، در صورتی‌که واجد شرایط لازم (طبق استانداردهای علمی) برای جمع‌آوری خون باشند و تهیه از خون آن‌ها فاقد خطر و آسیب برای گیرنده و یا دهنده خون شناخته شود، نسبت به خونگیری از

اهدا خون:

رجوع شود به “خونگیری”

فراورده‌های خون:

محصولاتی هستند که با جداسازی عناصر مورد نظر از خون تهیه می‌شوند. مانند گلبول قرمز متراکم, پلاسمای تازه منجمد و کرایوپرسی پیتیت. برای این که بتوان از خون‌های جمع‌آوری شده، فراورده‌‌های مختلف را مجزا و تهیه کرد برحسب تعداد فراورده‌ مورد نیاز ازکیسه‌های

گلبول قرمز متراکم:

فراورده ای است که با خارج نمودن حدود ۶۵-۸۰% پلاسمای خون کامل تهیه می شود .

پلاسمای تازه منجمد:

مایع حاصل از یک واحد خون کامل است که طی۸-۶ ساعت جمع آوری و درعرض یک ساعت منجمد می شود .

پلاکت کنسانتره:

پلاسمای غلیظ شده خون که دارای مقادیر ۴ الی ۵ برابر نرمال پلاکت می باشد.

آب و هوا و محیط زیست

خدمات اجتماعی و حمایتی

سیاسی و تقسیمات کشوری

صنعت و معدن

هزینه و درامد خانوار