logo-right
logo-middle
logo-left

انتـقال خـون

بر اساس شواهد و قرائن موجود، سابقه اولين تزريق خون در كشور ما به سالهاي ابتدايي دهه ۲۰ هجري شمسي بر ميگردد. در واقع در اين سالها با توجه به نوپا بودن طب انتقال خون و ناآشنا بودن اذهان عمومي با اين مقوله، دريافت خون از داوطلبان براي تزريق به بيماران به سختي انجام مي گرفت و راضي كردن افراد براي دادن خون عمدتا به ابتكار عمل پزشك بستگي داشت. بيمارستان هاي ارتش و مراكز جمعيت شير و خورشيد سرخ ايران از اولين مراكزي بودند كه به صورت سيستماتيك اقدام به جمع آوري خون از ميان اعضا و داوطلبان خود نمودند.

به تدريج با شناخته شدن ارزش حياتي تزريق خون در نجات بيماران، و افزايش تجويز خون در مراكز درماني، جمع آوري خون داوطلبان جوابگوي نياز بيماران نبود و تنها راه چاره پرداخت مبالغي در برابر دريافت خون بود، و از همينجا پاي واسطه ها به ماجرا باز شد. بنگاه هايي كه خون را در ازاي پرداخت مبالغ اندكي از مردم مي خريدند و به بهاي گزاف به بيمارستانها و مراكز درماني مي فروختند.

با توجه به مشكلات و عوارض ناشي از تعدد متوليان امر انتقال خون، فعاليت سودجويانه بنگاه‌هاي خصوصي و به ويژه رقابت ناسالم اين بنگاه‌ها، طرح اوليه تاسيس يك سازمان مستقل براي ساماندهي سيستم تامين خون و فراورده‌هاي خوني شكل گرفت و به تدريج پررنگ تر شد تا اينكه در نهايت به تاسيس سازمان ملي انتقال خون ايران در نهم مرداد ماه ۱۳۵۳ منتج شد.

اطلاعات آماری این بخش توسط “سازمان انتقال خون ایران” ارائه می گردد و شامل میزان فرآورده های خون تولید و توزیع شده در مراکز درمانی ، تعداد مراجعه کنندگان و … می باشد.

شماره جدول عنوان جدول بازه زمانی محدوده جغرافیایی
E0301 تعداد مراجعه کنندگان به سازمان انتقال خون به تفکیک جنس و وضعیت اهداء سالانه – فصلی استان
E0302 میزان فرآورده های خون تولید و توزیع شده به مراکز درمانی سالانه – فصلی استان

خونگیری:

فرایندی است که درطی آن افراد داوطلب و مراجعه کننده جهت اهدای خون، در صورتی‌که واجد شرایط لازم (طبق استانداردهای علمی) برای جمع‌آوری خون باشند و تهیه از خون آن‌ها فاقد خطر و آسیب برای گیرنده و یا دهنده خون شناخته شود، نسبت به خونگیری از

اهدا خون:

رجوع شود به “خونگیری”

فراورده‌های خون:

محصولاتی هستند که با جداسازی عناصر مورد نظر از خون تهیه می‌شوند. مانند گلبول قرمز متراکم, پلاسمای تازه منجمد و کرایوپرسی پیتیت. برای این که بتوان از خون‌های جمع‌آوری شده، فراورده‌‌های مختلف را مجزا و تهیه کرد برحسب تعداد فراورده‌ مورد نیاز ازکیسه‌های

گلبول قرمز متراکم:

فراورده ای است که با خارج نمودن حدود ۶۵-۸۰% پلاسمای خون کامل تهیه می شود .

پلاسمای تازه منجمد:

مايع حاصل از يك واحد خون كامل است كه طي۸-۶ ساعت جمع آوري و درعرض یک ساعت منجمد مي شود .

پلاکت کنسانتره:

پلاسمای غلیظ شده خون که دارای مقادیر ۴ الی ۵ برابر نرمال پلاکت می باشد.

آب و هوا و محیط زیست

خدمات اجتماعی و حمایتی

سیاسی و تقسیمات کشوری

صنعت و معدن

هزینه و درامد خانوار