logo-right
logo-middle
logo-left

نفـت و گـاز

اطلاعات آماری این قسمت شامل دو بخش “گاز طبیعی“، “ فراورده های نفتی ” می باشد.

گاز طبیعی:

آمار این بخش شامل تعداد انشعابات موجود و جدید نصب شده گاز طبیعی و میزان مصرف گاز به تفکیک نوع انشعاب و شهرستان و شهرها و روستاهای فاقد گاز لوله کشی می باشد که شامل دو جدول می گردد و توسط “شرکت گاز استان تهران” ارائه می گردد.

گازرسانی در استان تهران از سال ۱۳۵۴ با احداث یک خط انتقال فشار قوی به طول ۱۱۱ کیلومتر و قطر ۳۰ اینچ منشعب از خط انتقال سراسری اول در ناحیه کوه نمک شهرستان قم که با احداث و نصب یک ایستگاه ورودی به ظرفیت ۸۰۰۰۰۰ مترمکعب در ساعت در جنوب شهر ری آغاز گردید. در خلال سال‌های ۱۳۵۴ تا پیروزی انقلاب اسلامی با احداث ۴۰۰ کیلومتر شبکه شهری تعداد ۶۰۰۰۰ مشترک خانگی، تجاری و صنعتی از نعمت گاز طبیعی بهره مند شدند. پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به تبع تغییر رویکرد و سیاستهای کلان کشور در بخش انرژی، برنامه ریزی در جهت استفاده بهینه از گاز طبیعی به عنوان یکی از محورهای اساسی توسعه پایدار و همچنین تأمین رفاه و آسایش مردم، رشد صنعت، حفظ محیط زیست مطرح و تلاش در جهت جایگزین نمودن گاز به جای سوخت‌های میان تقطیری آغاز گردید.

همچنین در سال ۱۳۸۶ بنا بر سیاست‎های کلی شرکت‌های بالادستی شرکت‎های گاز تهران بزرگ و استان تهران ادغام گردیده و فعالیت‌های گازرسانی استان تهران در قالب یک شرکت واحد با اساسنامه مجزا و مستقل به فعالیت خود ادامه داد.

فراورده های نفتی:

آمار این بخش شامل تعداد جایگاههای سوخت (بنزین، گاز مایع LPG ،CNG ) و میزان مصرف سوخت گازمایع، بنزین، نفت سفید، نفت گاز و نفت کوره به تفکیک شهرستان می باشد. این آمار توسط “شرکت پخش فراورده های نفتی منطقه تهران” ارائه می گردد.

“شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه تهران” در زمینه نگهداری ، توزیع و فروش فرآورده های نفتی فعالیت داشته و یکی از مراکز بسیار مهم در تامین سوخت از نظر سیاسی و اجتماعی واقتصادی در کشورمی‏باشد که وظیفه سوخت رسانی به بزرگترین مراکز صنعتی کشور در شهرستانهای استان را به عهده دارد. همچنین با توجه به تامین به موقع سوخت فرودگاه های بین المللی مهر آباد و امام خمینی، به عنوان یکی از مراکز مهم در تامین و توزیع فرآورده های نفتی در کشور و در عرضه بین المللی می باشد.

شماره جدول عنوان جدول بازه زمانی محدوده جغرافیایی
C0301 تعداد انشعابات گاز طبیعی به تفکیک نوع فصلی-سالانه شهرستان
C0302 میزان مصرف گاز طبیعی به تفکیک نوع ، تعداد شهرها و روستاهای فاقد شبکه گاز طبیعی فصلی-سالانه شهرستان
C0402 میزان مصرف بنزین، گاز مایع، نفت سفید، نفت گاز و نفت کوره فصلی-سالانه استان
C0402 تعداد جایگاههای سوخت بنزین، CNG و LPG سالانه استان

آب و هوا و محیط زیست

خدمات اجتماعی و حمایتی

سیاسی و تقسیمات کشوری

صنعت و معدن

هزینه و درامد خانوار