logo-right
logo-middle
logo-left

هـلال احمـر

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران یک سازمان غیرانتفاعی ایرانی و عضوی از نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر است و در داخل کشور ایران و در برخی موارد در دیگر مناطق جهان به فعالیت‌های امدادی و بشردوستانه فعالیت دارد. هلال‌احمر طبق وظایف بین‌المللی خود (کمیته بین‌المللی صلیب سرخ) باید در مواقع بروز بحران‌هایی نظیر سیل، زلزله و جنگ و غیره در داخل و خارج مرزها به امدادرسانی و خروج مصدومان و قربانیان این حوادث کمک کند.

دولت ایران در سال ۱۳۰۱ جمعیت ملی خود را تأسیس کرد، ولی به جای استفاده از نشان صلیب‌سرخ و یا هلال‌احمر علامت شیر و خورشید سرخ را به عنوان نشان جمعیت خود انتخاب کرد.

پس از پیروزی انقلاب‌‌اسلامی و در سال ۱۳۵۹ دولت ایران با ارسال نامه‌ای به دولت سوئیس به عنوان امین و نگاهدارنده قراردادهای چهارگانه ژنو، اعلام کرد که استفاده از شیر و خورشید سرخ را به حالت تعلیق درآورده و به جای آن از نشان هلال‌احمر استفاده خواهد کرد. از آن پس جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران به جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران تغییر نام یافت.

آمار این بخش توسط “جمعیت هلال احمر استان تهران” ارائه می گردد که شامل ‫تعداد امداد گران، ‫ چادر های امدادی، مانورهای امدادی، پایگاه های بین جاده ای و … می باشد.

عنوان و شماره جدول ماخذ بازه زمانی پوشش جغرافیایی
E0401 – فعالیت های جمعیت هلال احمر ایران در حوزه امداد و نجات هلال احمر سالانـه استان تهران
E0402 – تعداد اعضاء، داوطلبان و امدادگران جمعیت هلال احمر هلال احمر سالانـه استان تهران
E0403 – آموزش همگانی برگزار شده و تعداد آموزش گیرندگان جمعیت هلال احمر هلال احمر سالانـه استان تهران
E0404 – تعداد چادرها ، مانورهای امدادی و پایگاه های بین جاده ای جمعیت هلال احمر استان تهران هلال احمر سالانه-فصلی استان تهران

پایگاه ثابت جاده‌ای :

پایگاه اورژانس ثابتی است که در شهرهای کمتر از ۵۰۰۰۰ نفر جمعیت و در جاده‌های پر تردد و یا پر حادثه در محدوده نقاط حادثه خیز مستقر می‌شود و در ارتباط با مرکز پیام ارتباطات و فرماندهی عملیات پایگاه اورژانس می‌باشد.

پایگاه بین جاده‌ای :

رجوع شود به “پایگاه ثابت جاده‌ای”

امداد گر:

امدادگر یا نجاتگر ( aid worker/ relief worker) و (rescue worker) به شخصی گویند که دارای مهارت‌های مخصوصی در امور موقعیت‌یابی، جستجو، تثبیت، اقدامات پزشکی و انتقال مصدومین و قربانیان در سوانح و بلایای طبیعی یا دست‌ساز بشر می‌باشد. این افراد از آموزش‌های پیشرفته‌تری نسبت به یک فرد عادی که دوره‌های کمک‌های اولیه را گذرانده‌است، برخوردار شده‌اند ولی مهارت‌های پزشکی آنها در حد یک بهیار و حتی تکنسین فوریت‌های پزشکی نیست.

مانور امدادی:

 

آب و هوا و محیط زیست

خدمات اجتماعی و حمایتی

سیاسی و تقسیمات کشوری

صنعت و معدن

هزینه و درامد خانوار